zaćma

Zaćma nazywana jest chorobą wieku, pojawia się bowiem u większości pacjentów zazwyczaj powyżej 50. roku życia. Związana jest z zaburzeniem przemiany materii soczewki, na której pojawiają się plamki i zmętnienia. Choroba początkowo może być niezauważalna, ale postępować, powodując brak komfortu widzenia, a z czasem całkowitą utratę wzroku. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu swojego wzroku, zwłaszcza po ukończeniu 50 lat. Co to jest zaćma i jakie są sposoby leczenia tej choroby – dowiedz się z Acuvue, producentem soczewek kontaktowych do korygowania wad wzroku.

Objawy zaćmy

Osoby cierpiące na zaćmę najczęściej trafiają do lekarza, uskarżając się na pogorszenie jakości wzroku. Trudności zaczyna im sprawiać czytanie i postrzeganie przedmiotów znajdujących się blisko czy daleko, a zaraz po przebudzeniu wszystko wydaje się być za mgłą. Dopiero lekarz okulista wykonując badanie za pomocą lampy szczelinowej lub wziernika okulistycznego, jest w stanie stwierdzić wystąpienie zaćmy. Dodatkowo często wykonuje się USG gałek ocznych, aby wykluczyć inne schorzenia, takie jak guzy wewnątrzgałkowe.

Zaćma może jednak wystąpić również u dzieci, jest to tzw. zaćma wrodzona, która występuje jednak dość rzadko tuż po urodzeniu lub w pierwszych latach życia. Jest ona widoczna od razu, ponieważ źrenic u dziecka jest biała. Tego typu schorzenie wymaga szybkiej interwencji operacyjnej, która pozwala na widzenie wyraźnie przez dzieci w późniejszych latach.

Innym typem zaćmy jest zaćma wtórna lub następowa pojawiająca się po udanej operacji wymiany zmętniałej soczewki, na skutek niekorzystnych czynników. Może ona pojawić się u pacjentów z cukrzycą, tężcem, cierpiących na zapalenie rogówki lub guzy wewnątrzgałkowe, a także urazy gałki ocznej czy w wyniku przyjmowania sterydów. Diagnozowana jest również zaćma powikłana, będąca wynikiem innych chorób oczu.

Leczenie zaćmy

Jeżeli zaćma nie powoduje u pacjenta znacznego dyskomfortu i nie uniemożliwia codziennego funkcjonowania, leczenie nie jest konieczne. W przypadku utraty wzroku w wyniku zaćmy, przeprowadzane są obecnie zabiegi okulistyczne wykonywane po znieczuleniu miejscowym. W ich trakcie usuwa się zmętniałą soczewkę i zastępuje sztuczną, a pacjent niemal dosłownie po zabiegu odzyskuje wzrok i tego samego dnia może wrócić do domu. Jeśli więc jesteś już w wieku zagrożenia tym schorzeniem i odczuwasz zmęczenie oczu lub trudności z czytaniem i widzeniem, umów się na wizytę u okulisty jak najprędzej w celu zdiagnozowania zaćmy (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zacma)

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here