Czy chrapanie trzeba leczyć

Chrapanie do dolegliwość, która dotyka zarówno śpiącego, jak i osoby mu bliskie. Nierzadko jest powodem niewyspania i rozdrażnia, ale może również prowadzić do dalszych powikłań. Warto zatem zdiagnozować problem u specjalisty.

Czym grozi nieleczone chrapanie?

Choć brzmi niegroźnie i wydaje się, że jedynym powikłaniem chrapania jest senność w ciągu dnia, w rzeczywistości może mieć ono zgubne skutki. Statystyki pokazują, że nawet 1/3 chrapiących może cierpieć na bezdech senny, czyli przerwy w oddychaniu. Rezultatem może być niedotlenienie organizmu i senność w ciągu dnia. Długotrwałe utrzymywanie się problemu może natomiast prowadzić do rozwoju niektórych chorób takich jak np. chorób serca, układu pokarmowego, cukrzycy.Wbrew pozorom chrapanie wpływa również negatywnie na partnera osoby chrapiącej. Częste przerywanie snu i hałas mogą powodować rozdrażnienie, a z czasem nawet bezsenność. Dlatego, w trosce o siebie i bliskich, warto zdiagnozować przyczynę chrapania u specjalisty.

Badanie laryngologiczne

W niektórych większych miastach funkcjonują poradnie leczenia chrapania. Jednak w celu zdiagnozowania problemu odpowiedni będzie każdy otolaryngolog katowice, Warszawa lub w innym mieście.Lekarz rozpocznie wizytę od przeprowadzenia z pacjentem dokładnego wywiadu, który pozwoli mu poznać nie tylko objawy, ale również potencjalne przyczyny problemu. W trakcie badania określi poprawność budowy narządów górnych dróg oddechowych. Pacjentowi może zostać również wykonana tomografia 3D, dzięki której uwidocznione mogą zostać nieprawidłowości jak np. skrzywiona przegroda nosowa, przerośnięte migdałki podniebienne i inne.

Kolejnym badaniem, które może zlecić otolaryngolog Katowice to rynomanometria, dzięki której określić można sposób przepływu powietrza przez nos. Lekarz laryngolog posiada szeroki wachlarz metod diagnostyki chrapania, dlatego warto swoje pierwsze kroki skierować właśnie do niego. Nawet jeśli problem będzie wymagał dokładniejszego badania, laryngolog Katowice skieruje pacjenta na niezbędne wyniki.

Metody leczenia

Po wyjściu z gabinetu laryngologicznego pacjent nie zostaje sam. Wiele poradni jak np. laryngologia Katowice, oferuje kompleksowe działania. Otolaryngolog może zalecić jedną z dwóch metod leczenia: ambulatoryjne lub chirurgiczne.Leczenie ambulatoryjne dostępne jest dla pacjentów, u których chrapanie wywołane jest przez: przerost języczka lub małżowin nosowych albo wiotkie podniebienie miękkie. Natomiast w ramach chirurgii jednodniowej wykonuje się zabiegi w przypadku: krzywej przegrody nosowej, przerostu języka lub migdałów. W wielu większych miastach znajdują się specjalistyczne poradnie jak np. laryngologia Katowice lub Warszawa, gdzie zabiegi wykonywane są przy użyciu nowoczesnych technologii laserowych. Pozwala to na szybkie i skuteczne pozbycie się problemu i poprawę jakości życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here