Czy wdrożenie systemu ERP jest trudne

Gdy firma się rozrasta, ilość informacji do przetworzenia z pewnością przekracza możliwości jednego człowieka. Stąd dyrektorzy i właściciele posiłkują się wsparciem kierowników poszczególnych działów. Jednak wymiana informacji raz na dobę w trakcie spotkania porannego to zdecydowanie za mało.

System ERP

Do realizacji codziennych celów firmy służą systemy ERP. Są to zaawansowane i rozwijane od wielu lat wielomodułowe rozwiązania pozwalające na swobodny przepływ kluczowych informacji pomiędzy poszczególnymi działami. Ich największą zaletą jest praca na jednej bazie danych oraz ciągły przepływ danych w trakcie pracy. Pozwala to działowi zakupów odpowiadać elastycznie na potrzeby produkcji, a realizacja wysyłek jest szybsza. Natomiast stany magazynowe, zarówno wyrobów gotowych, jak i komponentów oraz materiałów wsadowych, są optymalne.

Zalety oraz redukcję kosztów dzięki takiemu podejściu od razu zauważy i doceni każda osoba odpowiedzialna za zarządzanie przedsiębiorstwem. Jednak pierwszym pytaniem, które się pojawia, są koszty, zarówno finansowe, jak i niefinansowe, wdrożenia takiego oprogramowania.

System ERP – wdrożenie

Współpracując z doświadczoną firmą programistyczną, można liczyć na mocne wsparcie na każdym etapie procesu. Rozpoczęcie pracy na nowym systemie ERP na pewno nie jest łatwe ani błyskawiczne. Każdy system należy dopasować do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Im bardziej zaawansowany system, tym większy stopień możliwej indywidualizacji, dlatego wdrożenie tego typu oprogramowania wymaga serii szkoleń oraz testów. Istotne są również zapisy umowy mówiące o wsparciu serwisowym w trakcie użytkowania programu.

Jak się przygotować do wdrożenia systemu ERP?

Aby system ERP spełnił oczekiwania firmy, konieczna jest rzetelna analiza istniejących procesów oraz również rzadkich, „awaryjnych” sytuacji. Pozwoli ona wybrać rzeczywiście potrzebne moduły systemu oraz wystawić zapytania do dostawcy oprogramowania o obsługę nietypowych wydarzeń czy procesów.

Wdrożenie tego typu programu należy rozumieć jako osobny projekt i zarządzać nim w perspektywie przeznaczonego na wdrożenie czasu. Warto od razu rozpatrzyć potrzeby firmy w kontekście spodziewanego rozwoju i potencjalnej modernizacji działów. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów w przyszłości, a oszczędności wynikające z wdrożenia systemu ERP będą szybciej widoczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here