Jak montować filmy

Marzysz o tym, aby założyć swój kanał na YouTube? Zapewne masz już całą listę wypisywanych tygodniami tematów, część z nich na pewno merytorycznie zdążyłeś już opracować, to znaczy zrobiłeś research, napisałeś w pliku tekstowym treść odcinka, wymyśliłeś chwytliwy tytuł, a nawet udało ci się stworzyć materiał w postaci nagranego wideo. Wiesz jednak, że to nie jest ostatni etap, ale nie wiesz jak montować filmy. Jak się do tego zabrać?

Jak montować filmy?

Pierwsze pytanie, jakie musisz sobie zadać, to jaki masz system operacyjny w komputerze oraz, czy chcesz inwestować w program do montażu czy na chwilę obecną wolisz bezpłatne rozwiązanie. Jeżeli masz system Windows, w sieci znajdziesz bezpłatną wersję programu Windows Movie Maker, natomiast jeżeli jesteś posiadaczem na przykład Macbooka Air z systemem Mac OS to masz dostęp do nieodpłatnego programu, który nazywa się iMovie. Oczywiście, skoro decydujesz się na bezpłatne oprogramowanie, musisz liczyć się z tym, że nie będziesz mieć tylu możliwości montażowych, których być może oczekujesz od programu.

Jak montować filmyW internecie znajdziesz pomocne artykuły i samouczki stworzone przez blogerów, które ułatwią ci naukę montowania. Natomiast jeżeli chciałbyś od początku mieć dostęp do profesjonalnego oprogramowania, z którego korzysta większość montażystów na świecie – zarówno tych filmowych, jak i zajmujących się filmikami wideo tworzonych jako content na YouTube, powinieneś przyjrzeć się dwóm najpopularniejszym programom. Pierwszym z nich jest Final Cut Pro, a drugim jeden z programów wchodzących w rodzinę Adobe, czyli Premiere Pro. Pierwszy z nich kupujemy jednorazowo, z dożywotnią licencją za około 300 dolarów, natomiast Adobe Premiere Pro oferuje jedynie subskrypcję w cenie 25 euro miesięcznie. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Dożywotnia licencja to jedna wersja programu na zawsze, a subskrypcja to ciągłe uaktualnienia w cenie. Zaletą tych płatnych programów jest ogromna ilość możliwości, a także całe mnóstwo poradników i profesjonalnych samouczków, które dostajemy w cenie produkty, a dzięki którym szybko nauczymy się jak montować filmy. Jeżeli nie wiesz, który program wybrać, możesz spróbować każdego z nich, bowiem oba płatne programy posiadają bezpłatną wersję próbną. Praktyka czyni mistrza, więc wybierz program i po prostu bierz się do montowania!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here