Jak oczyścić grzyby?

Grzyby są smacznym, wartościowym dodatkiem do potraw, cenionym za swój niepowtarzalny aromat. Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo przygotować je do spożycia. Spożywamy je bezpośrednio po zebraniu lub przeznaczamy do przechowywania, susząc, mrożąc lub marynując. O tym jak oczyścić grzyby decyduje ich gatunek oraz właśnie sposób ich wykorzystania.

Jak oczyścić grzyby?

Jak oczyścić grzyby?Pierwsze czynności możemy wykonać już w lesie. Przede wszystkim sprawdźmy, czy grzyb nie jest robaczywy. Jeśli znajdują się na nim ślady pleśni, nie nadaje się on do spożycia. W jego wnętrzu znajdują się bowiem toksyny, które mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jeśli widoczne są dziurki, świadczy to o jego zarobaczywieniu. Takiego grzyba również najlepiej się pozbyć. Pozostałości runa leśnego z nóżek i kapeluszy zdrowych grzybów można usunąć zeskrobując je delikatnie za pomocą nożyka. Borowiki lub koźlaki uda się oczyścić w ten sposób bez problemu. W przypadku grzybów zawierających więcej wody lub wydzielających kleiste substancje, takie jak maślaki, czyszczenie może wymagać więcej wysiłku. Takie grzyby należy umyć pod bieżącą wodą, można także namoczyć je w zimnej, osolonej wodzie. Pozwoli to usunąć ziarenka piasku, igiełki i małe patyczki. Ich powierzchnię można oczyścić delikatnie gąbeczką. Maślaki zazwyczaj obiera się z klejących skórek, które są ciężkostrawne.

Jak oczyścić grzyby przeznaczone do suszenia? Jeśli chcesz zasuszyć grzyby, ich mycie pod wodą nie jest najlepszym pomysłem. Grzyby same w sobie zawierają dużo wody, dlatego też moczenie ich może spowolnić proces suszenia i narazić grzyby na zepsucie. Takie grzyby oczyść mechanicznie. Grzyby suszone należy wymoczyć i dokładnie oczyścić dopiero przed spożyciem.

Pamiętaj, że grzyby należy oczyścić i przygotować zaraz po powrocie z grzybobrania. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj tej czynności na kolejny dzień. Nie jest wskazane dłuższe przechowywanie, ponieważ w tym czasie zachodzą w ich wnętrzu procesy gnilne, które mogą być przyczyną zatrucia. Na grzybobranie zabieraj przewiewny koszyk, co sprawi, że będą one znacznie dłużej świeże.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here