jak wygląda pchła

Pchła jest uporczywym owadem bezskrzydłym. Wiele osób nie wie jak wygląda pchła. A wiedza ta jest bardzo istotna, jeśli mamy w domu czworonoga.

Jak wygląda pchła?

jak wygląda pchłaJej ciało jest owalnie wydłużone i pokryte długimi szczecinkami, szczecinki zakończone są pazurkami. Owad ten posiada aparat gębowy kłująco-ssący. Pchły rozmnażają się szybko, a ich cykl życiowy trwa stosunkowo krótko, te cechy sprawiają, że jest to pasożyt bardzo popularny i wszędobylski. Istnieją gatunki pcheł, które atakują człowieka oraz takie, które bytują tylko na zwierzętach, głównie na psach i kotach, nie pogardzą jednak jeżami.

Czym grozi ugryzienie pchły?

Nie tylko ugryzienia przez pchły są nieprzyjemne, poważne mogą być też konsekwencje, z którymi możemy się spotkać. Pchły mianowicie roznoszą groźne choroby, na przykład tasiemce u psów. Nic więc dziwnego, że rynek farmaceutyczny ma bardzo bogatą ofertę środków zarówno odstraszających te groźne owady, jak i zwalczających je w przypadku zainfekowania. Jeśli nie chcemy, aby nasz czworonóg miał pchły powinniśmy zakupić specjalistyczne obroże ze środkiem prewencyjnym. Głównie substancją czynną w takich obrożach jest pyretryna, zdarzają się też wyciągi na bazie olejków eterycznych, na przykład eukaliptusowego, ale nie są one tak skuteczne, jak pyretryna. Porządna obroża kosztuje dużo, ale jest warta swojej ceny. Jeśli zaopatrzymy się w taką z górnej półki to przez cały rok możemy być pewni, że nasz pies lub kot nie złapie pchły. Dodatkowe takie produkty chronią przed kleszczami co jest niewątpliwie ich dodatkowym atutem. Istnieją kropelki, którymi skrapia się kark zwierzęcia, jedno skropienie wystarcza na około dwa miesiące.

Jak uchronić zwierzęta domowe przed pchłami?

Jeśli jednak nasze zwierze przyniesie do domu tego pasożyta należy niezwłocznie przystąpić do działań mających na celu eliminację go. Pchły wyczesujemy z sierści czworonoga za pomocą specjalistycznych grzebieni, które dostępne są w sklepach zoologicznych albo u swojego weterynarza. Psa albo kota dokładnie odrobaczamy za pomocą polecanych środków, a dom i miejsce bytowania zwierzaka należy odkurzyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here