Jak zostać coachem?

Jedną z najpopularniejszych metod rozwoju osobistego stał się w ostatnim czasie coaching. Studia te są dzisiaj oferowane przez wiele uczelni, a sam zawód staje się coraz modniejszy, bo na takie usługi stale rośnie zapotrzebowanie. Choć coaching ma wielu zwolenników, to nie brakuje również sceptyków, którzy negują powagę tego zawodu. Czy mają rację? Jaki powinien być dobry coach? W czym pomaga i jak nim zostać?

Kim jest coach?

Zawód coacha powstał w USA i jest powiązany ze sportem, w którym trenerzy sportowców pełnią rolę swoistych mentorów i motywatorów. Nie bez powodu trenerzy drużyn sportowych w języku angielskim nazywają się właśnie coachami. Dziś coach to jednak nie tylko trener sportowca.

Coaching może być metodą, po którą sięgnie każdy człowiek. Rolą coacha jest wydobycie potencjału z klienta, wysłuchanie go i podsunięcie właściwych rozwiązań, które doprowadzą do obranego celu. Jest on motywatorem, który dysponuje odpowiednimi narzędziami i może użyczać ich klientowi. Osoba korzystająca z jego usług staje się bardziej otwarta i znajduje w sobie pokłady samozaparcia, które jest niezbędne w drodze do celu. Spotkania z coachem mogą odbywać się zarówno grupowo, jak i indywidualnie i dotyczyć życia zawodowego i/lub prywatnego.

Cechy dobrego coacha

Każdy zawód posiada szereg cech, które mogą okazać się pomocne w wykonywaniu pracy. Podobnie sytuacja wygląda w tym przypadku. Dobry coach powinien być otwarty, komunikatywny i pewny siebie. Powinien potrafić słuchać ludzi i być osobą, która wzbudza zaufanie (i jest go warta).

Równie istotną cechą jest cierpliwość, bowiem nie każdy klient będzie rozwijał się szybko i płynnie. Coach musi być kreatywny, by na bieżąco znajdować właściwe rozwiązania. Warto pamiętać, że to jeden z takich zawodów, w których poszerzanie wiedzy następuje w zasadzie przez cały czas, a każdy nowy przypadek jest pretekstem do nauki.

Jak zostać coachem?

Coaching jest dziś niezwykle modny, w związku z czym można śmiało uznać, iż zawód ten może wykonywać każdy – istnieje przecież wiele blogów o charakterze coachingowym. Jeżeli jednak ktoś chce skorzystać z takich usług, zgłosi się raczej do profesjonalisty, tj. osoby, która posiada odpowiednie wykształcenie.

Choć jest to zawód, który w dużej mierze jest determinowany przez pasję i naturalne predyspozycje, to warto pamiętać o dokształceniu się. Dziś wiele osób widzi w coachingu sposób na szybki i łatwy zarobek. Niewiele ma to wówczas wspólnego z pasją i realną chęcią pomocy innym. Coaching wiąże się bowiem z wiarą we własne możliwości.

Coaching – studia te gwarantują poznanie podstawowych narzędzi, niezwykle pomocnych w późniejszej pracy z klientem. W dobie rosnącej konkurencji ukończenie kierunku związanego z coachingiem na renomowanej uczelni znacząco podniesie nasz prestiż. Nie ma w tym nic dziwnego – w dobie wszechobecnej profesjonalizacji każdy woli udać się do specjalisty z danej dziedziny, niż do osoby, która zajmuje się nią hobbystycznie.

Jednym słowem – chcesz dokładnie wiedzieć, na czym polega coaching? Studia nie tylko pozwolą ci zgłębić temat od podstaw, ale dadzą odpowiedni dyplom, dzięki któremu łatwiej będzie ci rozpocząć karierę zawodową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here