Energia słoneczna zamieniona na prąd elektryczny staje się coraz bardziej popularna na całym świecie

Obecnie prawie każdy może uzyskać dostęp do najnowszych osiągnięć technologii w dziedzinie OZE. Montaż fotowoltaiki jest popularnym sposobem na odciążenie domowego budżetu. Kosztowny sprzęt jest z kompensowany przez możliwość uzyskania bezpłatnej energii elektrycznej. Co ważne, panele słoneczne są przyjaznym dla środowiska źródłem energii.

Upowszechnienie technologii

Ceny paneli fotowoltaicznych spadły dziesiątki razy w ciągu ostatnich lat i nadal spadają, co sugeruje większe perspektywy ich wykorzystania.

W klasycznej formie źródło energii elektrycznej będzie składać się z następujących części: baterii słonecznej, czyli generatora prądu stałego, akumulatora z urządzeniem kontrolującym ładunek oraz urządzenia, które przekształca prąd stały w prąd przemienny.

Panele słoneczne składają się z zestawu ogniw słonecznych montowanych we wspólnej ramie konwerterów fotowoltaicznych, które bezpośrednio przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną.

Uniwersalny materiał

Większość ogniw słonecznych jest wytwarzana z krzemu.

Powszechne są dwa rodzaje przetworników fotowoltaicznych: wykonane z krzemu monokrystalicznego i polikrystalicznego. Różnią się technologią produkcji. Te pierwsze mają większą wydajność.

Najważniejszym parametrem technicznym ogniwa słonecznego, który ma główny wpływ na opłacalność instalacji, jest jego użyteczna moc. Jest on określony przez napięcie i prąd wyjściowy. Parametry te zależą od intensywności światła słonecznego docierającego do twornika.

Prąd wyjściowy zależy od intensywności promieniowania słonecznego i wielkości ogniw słonecznych. Im jaśniejsze światło słoneczne, tym większy prąd generowany jest przez ogniwa słoneczne.

Prąd ładowania i moc oddawana przy pochmurnej pogodzie gwałtownie spada

Największa moc jest uwalniana w obciążeniu przy pewnej optymalnej rezystancji, która odpowiada największemu współczynnikowi użyteczności (sprawności) konwersji energii świetlnej na energię elektryczną. Dla każdego konwertera istnieje inna wartość tego parametru, która zależy od jakości, wielkości powierzchni roboczej i stopnia oświetlenia.

Różne kombinacje podłączenia

Montaż fotowoltaiki stosuje się w dwóch wariantach. Ogniwo słoneczne składa się z pojedynczych ogniw słonecznych, które są połączone szeregowo i równolegle w celu zwiększenia parametrów wyjściowych (prąd, napięcie i moc). Gdy elementy są połączone szeregowo, napięcie wyjściowe wzrasta, a równolegle – prąd wyjściowy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here