Jak pokonać uczucie zmęczenia w ciąży?

Zmęczenie w ciąży, chyba każda z nas, dobrze to zna. Wycieńczenie, senność? Zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży występuje zmęczenie oraz senność, natomiast w trzecim i dalszym, czujemy się witalne. Dlaczego w pierwszym trymestrze ciąży występuje zmęczenie? Na początku naszej ciąży, za wszystko są odpowiedzialne hormony. Dodatkowo nasz organizm produkuje większe ilości krwi, aby nasze dziecko otrzymywało substancje odżywcze. Zmiany hormonalne są odpowiedzialne za huśtawki nastrojów. To zupełnie normalne i prawidłowe. Jeśli jednak to tych objawów dołącza zmęczenie, zniechęcenie, rozbicie a nawet stany lękowe, możemy cierpieć na depresję ciążową.

Dlaczego występuje zmęczenie, zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży?

W tym okresie nasz organizm przyswaja informację, że jesteśmy w ciąży. Dlatego są obecne zarówno dobre jak i złe dni. Przypomnijmy, że każda kobieta w tym czasie musi dźwigać kilogramy, dlatego też możemy mieć problemy ze snem, skorzystania z toalety czy nawet kąpielą. Co więc zrobić aby temu zaradzić? Przede wszystkim należy odpoczywać. Jeśli czujemy się zmęczone, podarujmy sobie drzemkę w ciągu dnia. Nawet dwie czy trzy. Należy długo sypiać. Regularnie się odżywiać, dostarczać organizmowi żelaza, białka i dużo witamin, które znajdują się w owocach i warzywach. Należy się wysypiać, gdyż sen to podstawa. Bardzo ważne jest odżywianie. Warto dostarczać odpowiednie ilość białka oraz żelaza. Dlatego warto całkowicie zrezygnować z kofeiny i cukru, zwłaszcza tego białego. Polecanymi produktami są rodzynki, orzechy czy morele. Dodadzą nam niesamowitej energii. W ciąży należy się ruszać. Dlatego warto podzielić sobie dzień na odpoczynek i aktywność. Mowa tutaj o regularnym chodzeniu, spacerowaniu czy pływaniu.

Niektóre z kobiet uważają, że powinny całkowicie wykluczyć przez dziewięć miesięcy wszelką aktywność fizyczną. Nic bardziej mylnego. Chyba, że lekarz prowadzący zaleci nam minimalną ilość aktywności, bądź całkowity jej brak. Jeśli pomimo spacerów, pływania wciąż czujemy się zmęczone, może to o czymś świadczyć. Na przykład o anemii czy też niedoczynności tarczycy. W takim układzie lepiej wykonać badania, TSH i badanie na ilość żelaza w naszym organizmie, czyli morfologię krwi. Każda z nas inaczej przechodzi ciążę. Niektóre przez cały okres trwania ciąży cieszą się witalnością i dobrym samopoczuciem. Inne mogą się skarżyć na dolegliwości. Co więc jeszcze można zrobić, aby pokonać zmęczenie w ciąży? Bardzo ważne jest nastawienie. Czyli pozytywne myślenie o każdym dniu. Dobrze będzie, jeśli na przykład rozpiszemy sobie grafik na cały tydzień. Następnie napiszemy co będziemy robić każdego dnia. Motywacja to podstawa.

Plan tygodnia może tutaj przynieść wiele korzyści. W poniedziałek możemy się wybrać na zakupy, we wtorek możemy odwiedzić rodzinę, w środę pójść na kurs w szkole rodzenia, w czwartek iść na basen, piątek poświęcić na relaks, w domu, czytanie książek, oglądanie śmiesznych filmów. Natomiast sobotę oraz niedzielę spędzić rodzinnie z najbliższymi. Wyznaczanie sobie takich celów może nam naprawdę pomóc. W trakcie ciąży nie musimy przebywać cały czas w domu. Warto wyjść, być aktywnym. Warto robić coś dla siebie. Poprawą humoru może być również wizyta w salonie piękności, masaż, manicure czy pedicure. Każda mama w okresie ciąży powinna o siebie zadbać. W każdym tego słowa znaczeniu. Należy pozytywnie myśleć o tym co jest teraz i o tym co będzie. Śmiech, poprawa nastroju i potrzeba robienia czegoś, czas ciąży powinien być okresem cudownym dla kobiety.

Warto jeszcze przed zajściem w ciążę prawidłowo się do tego przygotować. Nie należy myśleć o tym co smutne, o tym co kiedyś nas denerwowało. Wsparcie bliskich także będzie bardzo pomocne w tym okresie. Zmęczenie w ciąży powinno zniknąć w ciągu kilku najbliższych tygodni od zajścia w ciążę. Później może się pojawić przed porodem. Lecz to zupełnie normalne. Nie należy odmawiać sobie wszelkich przyjemności. Warto wzbogacić swój organizm o pyszne i zdrowe koktajle. Dodatkowo nie powinniśmy sobie odmawiać deserów, wszystkiego, na co mamy ochotę. Wszystkiego oprócz kawy zwykłej, mocnej herbaty czy jedzenia, które nic nie wnosi do naszego organizmu, a więc szkodzi zarówno nam jak i naszemu potomstwu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here