Jak rozmawiać o podwyżce?

Proaktywne podejście do własnych możliwości, a także opanowanie podstawowych umiejętności negocjacyjnych mogą sprawić, że następny miesiąc pracy zakończymy z dużo bardziej sympatyczną kwotą na koncie. Niejeden właściciel firmy chętniej zaoferuje podwyżkę pracownikowi, który sam się o nią ubiega, gdyż wywołuje to wrażenie gotowości do rywalizacji, a jest to cecha wysoko oceniana w wielu zawodach. Wiedza o tym, jak rozmawiać o podwyżce, to tematyka, której zgłębianie bez dwóch zdań zaprocentuje – dosłownie i w przenośni.

Jak rozmawiać o podwyżce?

Zanim wkroczysz do gabinetu szefa, powinieneś wiedzieć, jaka kwota podwyżki Cię usatysfakcjonuje. Niech wzrośnie ona w Twojej głowie o ok. 15% – to pozwoli Ci nieco spuścić z tonu w razie potrzeby. O ile to możliwe, wybierz moment bezpośrednio po zakończeniu lukratywnego projektu, w którym byłeś jedną z głównych sił sprawczych.

Jak rozmawiać o podwyżce?Zarówno Twój ubiór, jak i opanowanie podczas rozmowy z szefem nie powinny pozostawiać nic do zarzucenia. Spokojna, pewna siebie postawa i wyważony sposób wypowiedzi mówią za Ciebie: przyszedłeś tu, aby wziąć udział w spotkaniu biznesowym dwóch racjonalnych osób. Przypadki losowe zdarzają się bez względu na poziom przygotowania, ale jeśli mimo starań spóźnisz się na umówione spotkanie, pod żadnym względem nie zaczynaj wówczas tej rozmowy. Wymyśl pretekst, którym się zasłonisz i umów się na inny termin.

Choć ogólne przekonanie o Twoim udziale w sukcesie firmy zapewne poprawia Ci humor, na pewno nie wystarczy Twojemu szefowi. By wyjść z mocnej pozycji, uzbrój się w listę statystyk, wyliczeń procentowych i porównań. Osoba, z którą negocjujesz, zamierza inwestować w rozwój i ekspansję przedsiębiorstwa – za pomocą niepodważalnych danych uświadomisz jej, że chodzi wam o to samo.

A co, jeśli Twoje starania nie dadzą efektów? Podstawową sprawą jest zachowanie spokoju i kultury osobistej. Podziękuj szefowi za rozmowę i wróć do wykonywania swoich obowiązków. Być może teraz jesteś wściekły, że Ci się nie powiodło, ale to nie koniec wdrażania skutecznej strategii – to dopiero początek. Wzorowo przeprowadzona rozmowa prawdopodobnie pozostanie Twojemu szefowi w pamięci. Przyszłe starania o podwyżkę będziesz budować na fundamencie, który właśnie postawiłeś, co może pomóc osiągnąć Ci więcej, niż zaplanowałeś na początku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here