Na czym polegają półkolonie dla dzieci

Półkolonie organizuje się w dniach wolnych od nauki szkolnej dla dzieci miejscowych. Celem jest zapewnienie im opieki przez pół dnia, gdy rodzice są w tym czasie w pracy. Podczas pobytu na półkoloniach dzieci bawią się, mają zajęcia plastyczne, muzyczne, przyrodnicze i inne, po czym wracają do domu.

Zapobieganie nudzie kluczem do radości

Półkolonie dla dzieci trwają kilka lub kilkanaście dni. Aby dziecko chętnie uczestniczyło w zajęciach, muszą one być w bardzo ciekawy sposób przeprowadzone. Od wychowawców zależy, czy dziecko z zadowoleniem będzie chciało przychodzić na półkolonie.

Przeróżne gry ruchowe i ciekawe wszechstronne zajęcia powinny odbiegać od sztywnych szkolnych lekcji. Opiekun musi przejąć inicjatywę i tak zająć się dziećmi, by nie czuły, że są w budynku szkolnym.

Dobry humor nauczyciela, luźna atmosfera sprzyjają bliższym relacjom z dziećmi. Dzięki temu brak jest problemów ze zdyscyplinowaniem grupy. Radosne dziecko chętnie bierze udział w zajęciach i jest bezkonfliktowe.

Tematyczne półkolonie dla dzieci, czyli jakie?

Jeżeli wychowawcy organizują dla dzieci półkolonie w określonej tematyce, wówczas zapisywane są wyłącznie te pociechy, które przejawiają predyspozycje ku danym umiejętnościom. Mogą zatem to być półkolonie np. plastyczne wyłącznie dla dzieci lubiących malować i rysować.

Inna grupa dzieci będzie zrzeszała zainteresowanych lepieniem z gliny, plasteliny i masy solnej. Jeszcze inna- dzieciaki ze zdolnościami modelarskimi, fotograficznymi, czy lubiącymi badać otaczający je świat gołym okiem oraz pod mikroskopem itd.

Półkolonie w siodle dla dzieci

Jeżeli w okolicy znajduje się stadnina koni, warto popytać, czy są tam organizowane półkolonie dla dzieci. Obcowanie z końmi to dla dzieci wielkie przeżycie i na pewno będą chciały na nich jeździć.

Podopieczni nauczą się przy koniach empatii, delikatności i spokoju oraz wiary w swoje możliwości. Zapoznają się z tajnikami pracy w stajni, zobaczą na własne oczy sprzęt do pielęgnacji konia oraz jego uprząż.

Na półkoloniach organizowane są także wycieczki do pobliskich miejscowości wynajętym autokarem lub miejskimi środkami lokomocji. Bardzo często zajęcia odbywają się w parku, pobliskim lesie lub na placu zabaw.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here