żywność funkcjonalna

W dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi z powodu lawinowo rosnących zachorowań na choroby przewlekłe i cywilizacyjne, zaczyna dbać o swoje zdrowie. Tym samym nie tylko uprawia sport, ale również zwraca uwagę na to co je w ciągu dnia. Obecnie, w porównaniu do wcześniejszych lat wzrosła świadomość tego jak kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu odgrywa dieta bogata w witaminy i składniki mineralne. Choroby rozwijające się w szybkim tempie zwiększyły również świadomość o żywności funkcjonalnej, czyli ,,superfoods’’. Już niewielkie spożycie takich składników wzbogaca codzienną dietę o wartości odżywcze i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Czym dokładnie jest żywność funkcjonalna? Jakie substancje zawiera? Czym kierować się przy wyborze takich produktów? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zywnosc-funkcjonalna-warto-wzbogacic-o-nie-codzienna-diete/ 

Żywność funkcjonalna – czym dokładnie jest?

Żywność funkcjonalna to jedzenie, które poza walorami odżywczymi, wykazuje się również udowodnionym naukowo korzystnym wpływem na jedną lub kilka funkcji organizmu. Taki rodzaj żywności pozostaje żywnością konwencjonalną, przeznaczoną do codziennego stosowania to znaczy, że nie występuje w formie tabletek, kapsułek.

Substancje, w które wzbogacana jest żywność funkcjonalna 

Żywność funkcjonalna najczęściej wzbogacana jest w takie substancje bioaktywne takie jak:

  • witaminy i składniki mineralne,
  • bakterie probiotyczne, prebiotyki i synbiotyki,
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
  • białka, aminokwasy i peptydy,
  • stanole i sterole roślinne,
  • błonnik pokarmowy,
  • oligosacharydy, poliole,
  • cholinę i lecytynę,
  • substancje fitochemiczne.

Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na skład poszczególnych produktów żywnościowych, które dostępne są na rynku pod postacią żywności funkcjonalnej. Jest to tak naprawdę najlepszy sposób na weryfikację, czy dany produkt będzie nam służył jako element poprawiający nasz stan zdrowia czy wręcz przerwie. Wielu producentów żywności często stosuje chwyty marketingowe, które mogą wprowadzić w błąd konsumentów. Zazwyczaj pojawiają się ona na opakowaniach produktów w postaci oświadczenia jednak nie znajdują one potwierdzenia w wiarygodnych badaniach naukowych.

Zobacz też: http://www.istniejemy.pl/dieta-weganska-czy-warto-ja-stosowac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here