Częste odbijanie, możemy się zastanawiać czy to niestrawność czy choroba żołądka. Odbijanie to odruch, który daje nam znać o tym, że powietrze wydalone przez usta, dostało się do żołądka. Odbijanie to wydalanie przez usta połkniętego powietrza. Najczęściej odbija się po jedzeniu. Odbijanie najczęściej pojawia się po zbyt szybkim posiłku. Po posiłku pojawia się w żołądku sporo powietrza. Objętość gazu będzie większa jeśli posiłek był obfity. Tym bardziej jeśli będziemy pić napoje gazowane bądź pokarmy, które będą powodować odbijanie.
Częste odbijanie ma wiele wspólnego z naszą dietą
Osoby, które cierpią na odbijanie powinny całkowicie wykluczyć wszelkie napoje gazowane. Lecz niekiedy odbijanie może się okazać oobjawem jakieś choroby. Na przykład nerwicy, niestrawności. Nerwica objawia się częstym odbijaniem. Niestrawność objawia się uczuciem pełności po jedzeniu. Odbijanie może także świadczyć o chorobie refleksowej przełyku. Zwłaszcza jeśli odbijają nam się gorzkie lub kwaśne płyny. Może to być także związane z zespołem jelita drażliwego, podczas którego występują nadmierne gazy. Dodatkowo występują zaparcia lub biegunki, silny ból, wzdęcia oraz nudności, a czasami wymioty. Warto powiedzieć słów kilka o tak zwanym leniwym żołądku. Dzieje się tak, gdy treść pokarmowa długo zalega w naszym żołądku. W tym momencie dochodzi do powstawania procesów fermentacyjnych.
Natomiast zupełnie inaczej jest rozumowane odbijanie w ciąży. Mianowicie jest to objaw fizjologiczny. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą wysokiego poziomu progesteronu, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Jakie wyróżniamy domowe sposoby na odbijanie? Przede wszystkim należy spożywać posiłki w mniejszej ilości. Należy jeść powoli, dokładnie gryźć wszystkie składniki. Powinniśmy całkowicie zrezygnować z napojów gazowanych. Należy także zrezygnować z częstego żucia gumy. Niektóre produkty spożywcze po prostu zwiększają ryzyko odbijania. Mówimy tutaj o czekoladzie czy produktach zawierających w składzie miętę.
Jak leczyć odbijanie?
Jeśli po mimo wprowadzenia właściwej diety, odbijanie wciąż daje nam się we znaki, należy udać się do lekarza. Aby specjalista mógł podstawić fachową diagnozę, musi przede wszystkim określić przyczynę odbijania. Przeważnie w celu wyleczenia tej dolegliwości podaje się leki farmakologiczne. Dodatkowo należy zażywać preparaty, które poprawiają proces trawienia. Wiele osób bardzo często myli odbijanie z czkawką. Należy powiedzieć, że to nie to samo. To dwie zupełnie inne dolegliwości.Odbijaniem nazywa się wydalanie przez usta połkniętego już powietrza. Natomiast czkawka to nagłe skurcze przepony, które idą w parze z wdechem oraz zamknięciem szpary głośni. Dlatego właśnie przy czkawce pojawia się charakterystyczny dźwięk.
W celu właściwego zdiagnozowania choroby potrzebne jest dokładne wykonanie badań. Kto skarży się na odbijanie? Zazwyczaj osoby po 40-tym roku życia. Warto podkreślić, że dużo wspólnego z tą dolegliwością ma oczywiście nasz tryb życia oraz dieta. Odbijanie to objaw, który sugeruje na jakąś nieprawidłowość w naszym żołądku. To problem gastrologiczny. Wyróżnia się także odbijanie u noworodków. Odbijaniem nazywamy odruchowe i bardzo szybkie usuwanie nadmiaru powietrza z naszego żołądka.
Dlaczego naszemu dziecku się odbija? Czy to jakaś nieprawidłość?
Na pewno wiele rodziców zastanawia się nad tym problemem. Jednak bardzo często po prostu nie posiadamy wiedzy na temat odbijania. U małych dzieci, zwłaszcza noworodków ma prawo wystąpić odbijanie, zwłaszcza po karmieniu piersią naszego malucha. Nie ma w tym nic dziwnego. W miarę upłuwu czasu, im dziecko większe, tym objawy powinny ustępować. Jeśli jednak tak się nie dzieje, może warto skonsultować tą dolegliwość z pediatrą? Należy także dodać, że zarówno u dzieci jak i u dorosłych ma prawo wystąpić odbijanie po jedzeniu. Nie ma tutaj nic dziwnego czy niepokojącego. To zupełnie naturalna czynność. Czasami jednak pacjenci skarżą się na odbijanie po przebudzeniu. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie jest nam w stanie fachowo odpowiedzieć gastrolog. Czasami odbijanie może być objawem nerwicy żołądka. Jednak aby mieć stu procentową pewność należałoby przeprowadzić profesjonalny wywiad z naszym lekarzem. Opowiedzieć mu o poszczególnych objawach, naszym trybie życia, a także wielu czynnikach, które mogą powodować odbijanie.