Czym jest system erp

Enterprise Resources Planning to w skrócie erp, a w rzeczywistości system zarządzania danym przedsiębiorstwem. Inaczej jest to tak zwane „planowanie zasobów”. Instalując w firmie system erp, od razu obejmuje się pełną kontrolę nad jej zasobami oraz otrzymuje się pełną pomoc w zarządzaniu poszczególnymi jej działami. Ponadto integruje się ze sobą wszystkie departamenty, działające na terenie firmy.

Pełne zintegrowanie

Czasami tak jest, że wszelkie poszczególne dane o danej firmie są rozproszone. Wtedy w celu zrobienia konkretnej analizy opłacalności działania danego przedsiębiorstwa trzeba szukać poszczególnych danych w wielu miejscach i na wielu bazach czy platformach internetowych. Gdy w firmie zainstalowany jest system erp wszystko nabiera zupełnie innego kolorytu, bowiem cała wiedza i wszelkiego typu informacje znajdują się w jednym miejscu. Są ściśle ze sobą zintegrowane.

Dzięki erp to, co zdarzyło się na produkcji, od razu widoczne jest w magazynie, a to co zostało sprzedane przez firmę od razu zostało uwidocznione w jej księgowości. Tak jest z każdym działem danej firmy. Wszystkie jej zasoby oraz poszczególne działy są ze sobą ściśle zintegrowane w jednym systemie erp.

Modułowa budowa systemu

System erp zawsze można dobrać do swoich potrzeb i do swoich wymagań. Jest to rodzaj oprogramowania modułowego, oznacza to, że to, co pasuje w firmie handlowej nie zawsze sprawdzi się w firmie produkcyjnej i odwrotnie. Czyli do profilu działania poszczególnych firm, można dobrać odpowiednie moduły systemu erp.

Połączone ze sobą moduły, są ściśle zintegrowane i doskonale ze sobą współpracują. Każdy moduł idealnie wspiera pracę danego działu w firmie. Można więc odpowiednio dobrać poszczególne moduły tak, by obsługiwały one działy, które akurat mają miejsce w danej firmie.

Poszczególne moduły systemu odpowiedzialne są za pracę w takich obszarach jak handel, produkcja, księgowość, zakupy, czy magazynowanie. Zainstalowany system daje pełny obraz całej działalności danego przedsiębiorstwa.

Jak wybrać odpowiedni system?

Na polskim rynku jest wiele ofert systemów typu erp. Trzeba zawsze dokładnie przeanalizować co akurat będzie najlepsze dla danej firmy.

Decydując się na konkretne oprogramowanie klient rozpoczyna pełną współpracę z jego producentem czy też dostawcą. Są oni bowiem potem już serwisantami oraz doradcami w obsłudze danego programu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here