Jak dobrze znamy język niemiecki

W dzisiejszym świecie znajomość języków obcych jest niezwykle cenną i pożądaną umiejętnością, nie tylko na rynku pracy. Choć mogłoby się wydawać, że nasi rodacy w całkiem zadowalającym stopniu opanowali język angielski, rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Jeszcze bardziej złożona jest kwestia innych języków, takich jak choćby język niemiecki.

Jak dobrze Polacy znają niemiecki?

W wielu szkołach podstawowych i średnich język niemiecki jest drugim, tuż obok angielskiego, obcym językiem, którego uczymy się obowiązkowo w ramach podstawy programowej. O ile poziom nauczania języka angielskiego wśród uczniów i studentów jest zadowalający, o tyle drugi język często bywa traktowany nieco po macoszemu.

Według oficjalnych statystyk nauka języka niemieckiego zajmuje obecnie około 15 milionów osób na całym świecie. Choć może to dziwić, coraz większym zainteresowaniem język niemiecki cieszy się w Afryce i Azji. Niemniej jednak to właśnie Polacy znajdują się w światowej czołówce, jeśli chodzi o naukę języka niemieckiego.

Czy nauka języka niemieckiego jest opłacalna?

Nauka języka niemieckiego z pewnością jest opłacalna z bardzo wielu różnych względów. Pierwszym i najważniejszym z nich jest bliskość krajów niemieckojęzycznych, co oczywiście wiąże się ze współpracą międzynarodową. Warto także dodać, że język niemiecki jest drugim najczęściej używanym językiem przez polityków Unii Europejskiej.

Innym czynnikiem, który może zachęcić do nauki języka niemieckiego, są bardzo zachęcające oferty pracy dla naszych rodaków, którzy posługują się biegle językiem niemieckim. Co prawda Polonia niemiecka jest dość liczną grupą, ale poziom znajomości języka niemieckiego bywa bardzo zróżnicowany. Jeśli więc zależy nam na dobrej posadzie u naszych zachodnich sąsiadów, nauka języka niemieckiego jest czymś obowiązkowym.

Jak nauczyć się języka niemieckiego?

Istnieje wiele różnych sposobów i metod nauki języka niemieckiego. Najpopularniejszą i najprostszą z nich jest dołączenie do kursu w szkole językowej. Oczywiście nauka w grupie ma szereg zalet i wad i nie każdemu musi odpowiadać.

W takiej sytuacji warto poszukać w Internecie ofert korepetytorów, z którymi można dostosować tempo i termin nauki indywidualnie do własnych potrzeb. Korepetytorzy to bardzo często osoby, które studiują filologię germańską lub pracują jako nauczyciele, a lekcje indywidualne są dla nich dodatkowym zajęciem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here