Oszczędne i ekologiczne pompy ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła powietrze-woda jeszcze do niedawna były całkowicie nieznaną metodą ogrzewania domów, a przynajmniej na prywatnych posesjach. Teraz coraz częściej zaczyna stosować się takie rozwiązania, a dzieje się to w dużej mierze ze względu na ochronę środowiska, ponieważ są to ekologiczne i wykorzystujące energię odnawialną urządzenia.

Pompy ciepła – czym są i jak działają?

Pompy ciepła powietrze-woda do ogrzewania wody oraz budynków wykorzystują powietrze, które znajduje się na zewnątrz oraz to odprowadzane ze środka domu. Specjalna instalacja, która składa się między innymi ze sprężarki, wytwarza energię cieplną, która jest oddawana do systemy grzewczego budynku, np. kaloryferów czy podłogówki.

Urządzenie do pracy wymaga dodatkowego zasilania. Zazwyczaj jest to prąd. Coraz częściej jest on jednak pozyskiwany z odnawialnych źródeł energii. Montaż takiej instalacji nie wymaga specjalnych projektów oraz dodatkowych budynków, np. kotłowni. Wystarczą jedynie przyłącza hydrauliczne oraz elektryczne. Dużą część z nich może zainstalować osoba bez specjalnych uprawnień ciepłowniczych.

Monoblok czy Split?

Najbardziej popularne są dwa typy pomp ciepła powietrze-woda. Chodzi o Monoblok oraz Split. Pierwszy typ, czyli Monoblok, to urządzenie, które składa się tylko i wyłącznie z jednego segmentu. Można montować go na zewnątrz oraz w środku. Gdy jednostka zostanie zamontowana na zewnątrz, to niezbędne jest zabezpieczenie jej przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Pompy ciepła powietrze-woda typu Split składają się z dwóch odrębnych jednostek, które połączone są ze sobą za pomocą przewodów z czynnikiem chłodniczym. Jedna z nich znajduje się na zewnątrz, a druga w środku. Zaletą takiego rozwiązania jest między innymi to, że sprężarka oraz wentylator znajdują się na zewnątrz i wewnątrz budynku, więc nie słyszy się hałasu, który generują.

Korzyści, które przemawiają za takim rozwiązaniem

Cała instalacja nie należy do drogich inwestycji. Jej koszty zwracają się po około 4 latach. Również sam montaż jest prosty, a tym samym instalacja nie generuje poważnych błędów i usterek. Zdecydowanie należy do oszczędnych i przede wszystkim ekologicznych sposobów ogrzewania domów i mieszkań.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here