Jak karmić kota

Kwestia karmienia pupila jest ważna dla każdego, odpowiedzialnego właściciela. Żeby jednak dobrać odpowiednią karmę, należy umieć również czytać etykiety.

Jak karmić kota?

Jak karmić kotaPrzy wyborze odpowiedniej karmy, dbamy o to, by nie zawierała ona żadnych zbóż- kot jest drapieżnikiem, zwierzęciem mięsożernym, więc podawanie karm, w których jest zboże (lub znajdują się jakiekolwiek inne rośliny), mogą mu zaszkodzić. Mogą, ale nie muszą- są różne przypadki i może okazać się, że kot dobrze sobie radzi z trawieniem gorszych jakościowo karm.
Składnik, którego jest najwięcej, producenci umieszczają na początku. Jeżeli na etykiecie pisze, że w karmie jest „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” to nie należy jej kupować. Owymi „produktami”, którymi się chwalą, są niejadalne dla ludzi części zwierząt w rzeźni. Dobry producent wprost napisze, o tym, jaka konkretna część ciała jest zawarta w karmie (np. serce czy mięso z kurczaka). Dobra karma zawiera taurynę, oleje rybne (chyba że nasz kotek jest na rybę uczulony) oraz witaminy A, E i D3.
Do czarnej listy możemy dodać karmy zawierające węglowodany i cukry, przeciwutleniacze, mleko i inne podobne produkty, barwniki, a także konserwanty. Jeżeli producent nie podał, że dany składnik się znalazł, to należy przyjąć, że nie ma go w produkcie.

Jaką karmę wybrać?

Inną sprawą jest to, że musi być to karma mokra- karma sucha, chociaż wygodniejsza w użytkowaniu, zawiera mniej wody, a koty niewiele piją, większość potrzebnej wody dostarczają sobie w pokarmie. Karma sucha zawiera za mało wody, żeby kot mógł się spokojnie napić, poza tym wiele składników mineralnych „ucieka” z takiej karmy podczas procesu przeróbki. Można zwiększać jej wilgotność, po prostu maczając ją w wodzie.
Droższa karma wcale nie oznacza, że jest lepsza. Już w średniej półce cenowej można znaleźć żywienie odpowiednie dla naszego kotka. Również z karmami weterynaryjnymi trzeba uważać. I te mogą być słabej jakości.
Może się wydawać, że wybór odpowiedniej karmy to pieniądze, które wyrzucimy w błoto. Nic bardziej mylnego! Odpowiednio dobrane pożywienie zwiększa komfort życia zwierzęcia, dzięki temu, że pozwoli na zmniejszenie ilości wizyt u weterynarza, zwłaszcza pod koniec życia naszego pupila. Dlatego powinniśmy zadbać o jego żywienie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here