Z pewnością każdy z was zetkną się w swoim życiu z pojęciem, jakim jest esej. Pisanie eseju jest jednak dość charakterystyczną formą, dlatego koniecznie powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób się za to zabrać. Jak napisać esej?
Czym jest esej?
Esej jest formą, która pozwala autorowi na bardzo wiele, łącznie z tym, ze jest on w stanie zawrzeć w eseju swoje własne przemyślenia. Musimy jednak wiedzieć, że tak, jak każdy gatunek literacki, tak i esej, posiada pewne reguły, których należy przestrzegać. Przyjrzyjmy się dokładnie temu, jakie są to reguły i jak napisać esej w sposób prawidłowy.
Jak napisać esej?
To, co należy podkreślić, jeśli chodzi o pisanie eseju, to przede wszystkim kwestia związana z postawieniem jakiejś tezy, w obrębie której będziemy spisywali nasze przemyślenia. Warto zaznaczyć, że z reguły eseje dotyczą kwestii, które są bardzo ważne w danym momencie. Mogą być to sprawy związane ze społeczeństwem, polityką ale też i kwestie związane z szeroko pojmowaną moralnością. Temat eseju jest tak naprawdę dowolny, niemniej jednak, nie zawsze jesteśmy w stanie napisać esej na wybrany przez nas temat.
To, co także jest kluczowe, jeśli chodzi o pisanie eseju, to kwestia związana z zawarciem w nim odpowiednich źródeł. Autorzy esejów bardzo często odwołują się do różnych tekstów kultury i albo zgadzają się z tezami w nich zawartymi, albo też wdają się z nimi w polemikę. Prawdą jest jednak to, że najciekawsze eseje, to te, które pisane są z pozycji, w której autor wdaje się w polemikę z konkretnymi założeniami.
Czy esej ma jakąś ograniczoną długość?
Na pytanie zawarte w śródtytule, nie jesteśmy w stanie sformułować jednoznacznej odpowiedzi. Prawdą jest bowiem, że esej może mieć zarówno pięć stron maszynopisu, jak również – jedną. Warto jest jednak podkreślić, że te eseje, które są dość długie, są też z reguły najciekawsze. Ważne jest także to, aby autor, który esej tworzy, trzymał się tematu, który postawił na samym jego początku. Owszem, wszelkiego rodzaju dygresje czy odwołania do innych tekstów kultury są wskazane, niemniej nie należy gubić głównego wątku.