Jak napisać prośbę

Każdy z nas potrzebuje czasem wystosować jakieś pismo w którym wyrażamy chęć uzyskania czegoś od drugiej strony. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że częstokroć nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele jest takich sytuacji. W zasadzie, gdybyśmy się przez chwilę zastanowili wówczas okazać się może, że takie działanie uskuteczniamy bardzo często. Bez względu zatem na to czy jesteśmy studentami wyższej uczelni czy też pracownikami dużej międzynarodowej korporacji to każdorazowo warto posiadać wiedzę na temat tego jak napisać prośbę.

Jak napisać prośbę?

Jak napisać prośbęPomimo tego, że wielu osobom wydaje się to dosyć łatwe to jak pokazuje życiowa praktyka stosunkowo niewielu ludzi wie jak prawidłowo ją skonstruować. Jakie są więc najważniejsze klucze do tego, by stworzyć prośbę lub petycję idealną? Zapraszamy do naszego krótkiego poradnika traktującego właśnie na ten temat. No to co? Zaczynamy! Kiedy zabieramy się do pisania prośby warto najpierw określić jakim językiem będziemy się posługiwać. Zupełnie inną bowiem retorykę należy przyjąć w przypadku tworzenia takiego dokumentu na przykład do rektora szkoły wyższej a inną kiedy piszemy ją do współpracownika z naszego działu. Pamiętajmy jednak, że używany język częstokroć jest tak samo ważny jak sama treść. Odbiorca czytając nasze zapisy musi mieć przede wszystkim świadomość i poczucie, że jest szanowany. Dzięki temu już na samym wstępie powiększymy swoje szanse na pozytywne rozwiązanie całej sprawy. Kolejną ważną rzeczą jest określenie tego co chcemy uzyskać.

Cel główny

Bardzo dobrą strategią, którą można obrać jest wytyczenie sobie celu głównego (tak zwany cel nadrzędny) oraz celów pobocznych. W toku realizacji może się bowiem okazać, że nasza prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie tylko w jednym aspekcie więc musimy już za w czasu być przygotowani na różne opcje. Na zakończenie warto jeszcze pamiętać, że w tym jak napisać prośbę ważny jest także czas. Nawet najlepiej sporządzony dokument na nic się przecież nie zda, gdy zostanie dostarczony do odbiorcy po terminie. Taki sam efekt będzie nam groził, kiedy damy naszemu adresatowi zbyt małą ilość czasu na odpowiedź. Każdorazowo więc zadbajmy o to, by nasze pismo trafiło na jego biurko wystarczająco wcześnie by miał czas się z nim zapoznać

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here