Jak się rozbudzić

Poranki to dla wielu z nas bardzo trudny okres w ciągu doby. Bardzo niewiele osób wysypia się każdej nocy, na co wpływ ma wiele czynników. Mimo to, jakoś trzeba radzić sobie ze wstawaniem każdego dnia, nawet będąc bardzo zaspanym.

Jak się rozbudzić?

Jak się rozbudzićWiele osób ciągle szuka sposobu, jak się rozbudzić. Jednak nie istnieje dobry sposób, który zadziała u każdego tak samo. Jednym z pomysłów jest poranny prysznic, najlepiej w niezbyt ciepłej wodzie. Taka poranna chłodna kąpiel pozwoli organizmowi pobudzić się. Jednak jest wiele osób, które mają blokadę psychiczną przed tak drastycznym sposobem. W takich przypadkach powinny sprawdzić się poranne ćwiczenia. Najlepiej po przebudzeniu wykonać kilka przysiadów, skłonów, czy innych prostych ćwiczeń, które pobudzą nasze krążenia, a zatem rozbudzą ciało i umysł. Innym sposobem i raczej najczęściej preferowanym jest poranna filiżanka kawy. Kawa zawiera kofeinę, związek działający silnie pobudzająco. A więc wypicie filiżanki gorącego napoju jest najwygodniejszym sposobem na poranne rozbudzenie.

Właściwa ilość snu

Jednak zamiast szukać sposobu na poranne pobudzenie powinno się zadbać o właściwą ilość snu w ciągu doby. Najlepiej jest chodzić spać około godziny 22, ponieważ mamy wtedy szanse na największą dawkę snu głębokiego w stosunku do ilości snu płytkiego. Ponadto przed pójściem spać należy wyeliminować co najmniej na 2 godziny przed snem promieniowanie niebieskie, a więc światło smartfonów, monitorów, czy telewizorów. Niebieskie światło powoduje problemy z zaśnięciem, dlatego tak ważne jest jego ograniczenie przed snem. Dodatkowo ważnym elementem wpływającym na jakość snu są warunki w sypialni. Dla snu najlepsza jest całkowita ciemność, a więc należy zasłaniać okna takimi zaciemniającymi zasłonami, aby jak najmniej światła dostawało się do sypialni z zewnątrz. Poza tym ważna jest również określona temperatura i poziom wilgotności. Mimo tego, że wiele osób ceni sobie spanie w silnym cieple, to temperatura do snu nie może być zbyt wysoka, a więc w granicach do 21 stopni Celsjusza.
Powyższe rady powinny zapewnić spokojny i zdrowy sen, dzięki któremu łatwiej będzie rano wstać bez dodatkowej konieczności rozbudzania się innymi metodami. Prawidłowy sen jest również warunkiem do zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here