kryptowaluty

Najprościej mówiąc kryptowaluty to wirtualna waluta która nie posiada swojej fizycznej postaci. Za jej pomocą możemy płacić za wybrane usługi dobra, jeżeli sprzedawca akceptuje płatność na takich zasadach. Kryptowaluty posiadają swoją określoną wartość, przez co można nazwać się w wirtualnym pieniądzem. Skąd wzięły się kryptowaluty? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: http://ventureday.pl/kryptowaluty-czym-sa-i-skad-sie-wziely/ 

Krótka historia kryptowalut 

Historia kryptowaluty sięga czasów, kiedy głównymi nośnikami danych informatycznych były taśmy magnetyczne. Trudno jest jednoznacznie określić, kto był pomysłodawcą idei kryptowalut. Za jedno z najważniejszych wydarzeń w tej branży uznaje się opracowanie algorytmu Davida Chauma w 1983 roku. Wynalazek mężczyzny pozwala odpowiednio zabezpieczać przesyłane dane numeryczne oraz zmienić ich treść. Unowocześniona formę jego wynalazków funkcjonuje do dzisiaj w systemach operujących kryptowalutami. 

Bitcoin – król wśród kryptowalut

W 2008 roku w sieci pojawił się Manifest Satoshi’ego Nakamoto, zatytułowany”Bitcoin: Elektroniczny system pieniężny peer-to-peer”. Opisywał i przedstawia on metody wykorzystywania sieci P2P w celu stworzenia „systemu elektronicznych transakcji nie opartych jedynie na wzajemnym zaufaniu”. Satoshi nakamoto wykopał wtedy pierwszy blok bitcoinów o wartości 50 BTC. Kurs bitcoina ustalono na podstawie kosztów wydobycia. Za jednego amerykańskiego dolara można było w 2009 roku kupić aż 1309 bitcoinów. Obecnie 1 Bitcoin kosztuje 34 000 dolarów amerykańskich. 

Kryptowaluty – płatność za towary 

22 maja 2010 roku programista Laszlo Heneycz zapisał się na kartach historii, ponieważ właśnie w ten dzień wykorzystał bitcoina w celach konsumpcyjnych jako pierwszy. Za dwie pizze w restauracji Papa John’s Pizza w mieście Jacksonville na Florydzie zapłacił on bowiem aż 10 000 bitcoinów. Wówczas miały one równowartość około 30 dolarów. Dzisiaj, gdyby był posiadaczem takie ilości bitcoinów, byłby milionerem. 

Nieco ponad 3 miesiące przed kultowym zakupem pizzy, powstała giełda ,,Bitcoin Market”. Przez kilka kolejnych lat nie cieszyła się popularnością. Początkowo Bitcoin służą jedynie jako waluta niszowa, która wykorzystywana była głównie do opłacania usług informatycznych, jednak z czasem zaczęło interesować się nią coraz więcej podmiotów. Obecnie sięga ona rozmiar globalny i mało kto może pozwolić sobie na posiadanie tej niezwykły kryptowaluty. 

Zobacz też: http://www.istniejemy.pl/co-musimy-wiedziec-o-kredycie-hipotecznym/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here