Jak się zdrowo odżywiać

Zdrowe odżywianie może być łatwe, pyszne i niedrogie. Polega na dokonywaniu mądrych wyborów, w celu wyrobienia nawyku sięgania po odpowiednie, bogate w witaminy i minerały produkty. Zdrowa dieta może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca, udaru i wielu innych schorzeń, których wolelibyśmy unikać. Dobrą wiadomością jest to, że taki sposób odżywania wcale nie musi być trudny i nie wymaga rezygnacji z jedzenia, które kochamy.

Jak się zdrowo odżywiać?

Jak się zdrowo odżywiaćJak się zdrowo odżywiać? Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim powinniśmy skupić się na tym, żeby unikać przetworzonej żywności. Przetworzone produkty, to nic innego, jak jedzenie, które zostało wyprodukowane w fabryce. Najczęściej jest ono ubogie w składniki odżywcze, zawiera niewielką ilość witamin i minerałów. Bardzo często mimo niewielkiej objętości, posiada dużo kalorii, co może wiązać się z otyłością i innymi chorobami. Wybierajmy świeże produkty, warzywa i owoce, pełnoziarniste makarony i pieczywo. To właśnie taka żywność powinna stanowić podstawę naszej diety. Jedząc w taki sposób dostarczymy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych makro i mikroelementów, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Trzy makroskładniki, to węglowodany (makarony, ziemniaki, owoce), białka (mięso, jajka, tofu) i tłuszcze (nasiona, oleje, orzechy. Każdy nasz posiłek powinien być zbilansowany, czyli powinien zawierać wszystkie trzy składniki odżywcze.

Zapotrzebowanie kaloryczne

Jeśli chcemy cieszyć się szczupłą, zdrową sylwetką, zwróćmy uwagę na nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Aby utrzymać pożądaną wagę, jedzmy tylko tyle ile potrzebujemy. Przekraczanie tego limitu bardzo szybko doprowadzi nas do nadwagi lub otyłości. Bardzo ważną rzeczą dotyczącą zdrowego odżywiania jest czytanie etykiet. Musimy zdawać sobie sprawę z tego co zamierzamy jeść. Z pozoru zdrowe produkty, mogą okazać się prawdziwą kaloryczną bombą z dużą ilością cukru.

Teraz, gdy już wiemy jak się zdrowo odżywiać, należy wprowadzić te niewielkie zmiany do swojego życia. Nie musimy rezygnować z ulubionych produktów. Jeżeli podstawą naszego żywienia są zdrowe, nieprzetworzone produkty, małe odstępstwa w postaci ciastka bądź innych słodkości, nie stanowią problemu. Dieta to nie kara, a o zdrowie warto dbać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here