łojotokowe zapalenie skóry
fot. pixabay.com

Łojotokowe zapalenie skóry należy do najpopularniejszych przewlekłych chorób dermatologicznych, która niestety ma tendencję do nawrotów. Jej charakterystyczną cechą jest występowanie rumieniowo-złuszczających się zmian skórnych. Jak sobie z nimi radzić? Sprawdź!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-twarzy/

Łojotokowe zapalenie skóry

Do przyczyn tej choroby zalicza się nadmierną aktywność gruczołów łojowych oraz zakażenie grzybicze. Może pojawiać się u niemowląt oraz u dorosłych i jest najczęstszą chorobą przewlekłą w zakresie dermatologii. Może dotykać aż 12% populacji na całym świecie! Większość przypadków zachorowań dotyczy mężczyzn w wieku 18-40 lat. Najczęściej odnotowuje się zapalenie łojotokowe skóry głowy, twarzy, klatki piersiowej oraz fałdów skórnych.

Czynniki, które są predysponujące do tej choroby to długotrwały stres, zaburzenia hormonalne, podrażnianie skóry środkami pielęgnacyjnymi, trądzik, zanieczyszczone powietrze, zaburzenia odporności oraz odżywiania, a także alkoholizm, padaczka, depresja, Parkinson i zakażenie wirusem HIV.

Objawy tej choroby to charakterystyczne zmiany rumieniowo-złuszczające. Skóra pokryta jest wówczas białymi albo żółtymi tłustymi łuskami, którym może towarzyszyć zaczerwienieni i świąd.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?

Leczenie najczęściej opiera się na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz przeciwgrzybiczych pod postacią tabletek, maści oraz kremów. Nie powinno się przyjmować żadnych glikokortykosteroidów, a ogromne znaczenie w sukcesywnym leczeniu ma stosowanie odpowiednich dermokosmetyków.

Ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety, która pozwoli na zapobieganiu nawrotów choroby, powinno się wyeliminować z jadłospisu produkty przetworzone, fast foody, słodycze, ostre przyprawy oraz alkohol, gdyż te wszystkie przyczyniają się do nadprodukcji sebum.

Ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu, przez co nasza skóra będzie odpowiednio nawilżona. Warto również pić regularnie napary z zielonej herbaty oraz rumianku, pokrzywy i mięty.

Kosmetyki, które stosujemy na łojotokowe zapalenie skóry powinny zawierać w swoim składzie oleje roślinne, glicerynę, pantenol oraz witaminę E.

Przeczytaj też: http://www.istniejemy.pl/olejek-pomaranczowy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here