Pokój niemowlaka – co musi się w nim znajdować

Oczekiwanie na przyjście dziecka to radosny czas w życiu każdego rodzica, który jednak wymaga odpowiedniego przygotowania i zaplanowania – nie tylko rozmyślania nad imieniem przyszłego potomka – ale też nad zakupem rzeczy potrzebnych do wyposażenia pokoju noworodka. Łóżeczko, kołyska, meble dziecięce Bellamy, przewijak oraz cała gama rzeczy i akcesoriów to tylko niektóre przedmioty, które trzeba zakupić z wyprzedzeniem.

Własny kąt do zabawy i wyciszenia

Jeśli jest taka możliwość, to dobrze by było, aby dziecko miało swój własny kąt i już od pierwszych miesięcy życia uczyło się spania we własnym łóżeczku. Wielu rodziców popełnia ten błąd, że śpi razem z dzieckiem. Jest to wygodne zwłaszcza dla karmiącej matki, ale rodzi niebezpieczeństwa (dziecko może spaść z łóżka), a dodatkowo przyzwyczaja niemowlaka, że ma opiekuna na wyciągnięcie ręki. Zasada bliskości jest ważna, ale bardzo często pozostaje ona na dłużej. Warto więc stworzyć dziecku własny kąt, w którym znają się meble dziecięce Bellamy, własne łóżeczko, a także zabawki. Nie warto przesadzać z ilością rzeczy i mebli – wystarczy szafa i komoda, w której będzie można ułożyć ubranka i akcesoria higieniczne, łóżeczko z przewijakiem lub kołyska.

Pokój noworodka – co powinien zawierać

Pokój niemowlaka powinien być miejscem jasnym i przestrzennym – nie tyle pod względem dostępności powierzchni, co po prostu niezagraconym, zminimalizowanym do najważniejszego wyposażenia. Meble dziecięce Bellamy są w pełni dostosowane pod potrzeby dziecka i rodzica, a co ważne – posłużą przez różne etapy rozwoju dziecka.

Podstawowym elementem wyposażenia pokoju niemowlaka jest łóżeczko, które powinno mieć odpowiednią wysokość i wielkość, aby było dostosowane dla dziecka, stanowiło o komforcie i bezpieczeństwie niemowlaka, ale też by rodzic mógł wygodnie z niego wyciągać malucha. Tutaj ważnym elementem jest materac, na którym nie powinno się oszczędzać. Jak wiadomo ciało, a zwłaszcza główka dziecka są w pierwszym etapie rozwoju dość plastyczne, dlatego materac powinien dopasowywać się do ciała i położenia dziecka. Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na rozmieszczenie szczebelków łóżka, by dziecko nie miało możliwości zaklinowania się w nich. Można też zakupić łóżeczko z materiałowego stelaża.

Drugim ważnym elementem jest przewijak, który pozwoli wygodnie i bezpiecznie zmienić dziecku pampersy i przebierać. Wielu rodziców przewija dziecko na łóżku lub kanapie, co jest niewygodne, ale też nie do końca bezpieczne. Ponadto bardzo łatwo wtedy o zabrudzenia, a przewijak eliminuje takie zagrożenie.

Oczywiście będzie potrzebna też szafa lub komoda, w której będzie można ułożyć rzeczy dziecka oraz wszelkie środki higieniczne i pampersy. Dodatkowo w pokoju można ustawić fotel dla karmiącej matki oraz niewielki regał na książki, by rodzice już od pierwszych dni mogli maluchowi czytać najpiękniejsze baśnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here