jak działa sprzęgło

Sprzęgło jest kierowcom powszechnie znane. Czasem zadają oni sobie pytanie „jak działa sprzęgło”? Nie wiedzą oni jak ważne jest sprzęgło w samochodzie, ani z czego jest ono zbudowane. Nie są świadomi oni konsekwencji oraz kosztów, jakie muszą zapłacić jeśli ich sprzęgło przestanie poprawnie działać.

Jak zbudowane jest sprzęgło?

Sprzęgło w aucie jest zbudowane z trzech elementów:

  • jak działa sprzęgłotarczy (Posiada ona sprężyny, połączona jest z zewnętrznymi tarczkami zamocowanymi po obu jej stronach i poruszającymi się względem niej o kilka stopni w przód i w tył. Do jednej z tarczek przymocowana jest największa tarcza wyposażona w okładziny cierne.)
  • docisku (Zewnętrzna część docisku obraca się wraz z kołem zamachowym silnika. Sprężyna współpracuje z tarczą docisku. Po jej naciśnięciu przez łożysko tarcza cofa się rozłączając napęd.)
  • łożyska (Jest ono obciążone tylko w chwili wysprzęglania. Jego wewnętrzna część naciska na sprężynę docisku, powodując wysprzęglenie. Część połączona z dźwignią sterującą jest nieruchoma.)

Jak działa sprzęgło?

Sprzęgło możemy wcisnąć poprzez pedał docisku. Może nam się on odkształcić, co powoduje bardzo szybkie zużycie pozostałych elementów sprzęgła np: sprężyny naciskowej, sprężyny płytkowej.
Gdy te elementy ulegną uszkodzeniu lub zużyciu nie będą w stanie wykonać swojego zadania, które polega na dociskaniu tarczy docisku do tarczy sprzęgła. Wtedy jesteśmy zmuszeniu do naprawy sprzęgła co wiąże się z niemałymi kosztami. Dlatego jeżeli wymieniamy tarczę zużytą z powodu dużego przebiegu warto też pomyśleć nad wymianą docisku.

Cena naprawy sprzęgła jest bardzo duża, ponieważ jakakolwiek naprawa sprzęgła jest pracochłonna. Mechanik musi odkręcić skrzynie biegów lub całkowitego wycięcia jej z samochodu. Zespół ten musi być dość odporny na zużycie. Jeżeli wymaga naprawy, winę lub współwinę za to ponosi najczęściej styl jazdy kierowcy. Dlatego powinniśmy jeździć spokojnie, aby nie narażać naszego sprzęgła, jeżeli nie chcemy w najbliższym czasie składać wizyty mechanikowi. Kiedy powinniśmy wymienić części w naszym sprzęgle? Podczas gdy go naciśniemy pojawia się charakterystyczny głuchy, coraz wyraźniejszy odgłos. Oznacza to, że wkrótce trzeba będzie wymienić łożysko sprzęgła, a oznacza to koszty zbliżone do wymiany całego zespołu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here